Klasa 1 ukończyła ogólnopolski program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Uczniowie zrealizowali 4 lekcje: Jestem bezpieczny w szkole, jestem bezpieczny w drodze do szkoły, jestem bezpieczny w domu, jestem bezpieczny w internecie. Utrwalono zasady ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej. Podsumowaniem programu była gra planszowa związana z bezpieczeństwem oraz wypełnienie „Testu bezpieczeństwa”.

W piątek uczniowie klasy VI zgodnie ze szkolną tradycją kolędowali w środowisku. Jak co roku zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez mieszkańców Januszkowic, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Życzymy wszystkim jeszcze raz szczęśliwego Nowego 2020 Roku, wszelkiej pomyślności, szczęścia, miłości i radości.

W środę szkołę odwiedzilła nasza absolwentka - lekarz - Monika Gawenda oraz absolwenci - strażacy - Piotr Gawenda, Daniel Kaczmarczyk i Dariusz Podkowa. Opowiedzieli o sposobach udzielania pomocy ludziom w nagłych wypadkach. Młodsi uczniowie uczyli się rozpoznawać niebezpieczeństwa i skutecznie wzywać dorosłych i odpowiednie służby na pomoc. W takiej sytuacji trzeba być opanowanym i rzeczowo odpowiadać na pytania dyspozytora w centrum powiadamiania ratunkowego. Starsi doskonalili ratowanie nieprzytomnych osób. Ważne, by w trakcie udzielania pomocy ratownik był bezpieczny. Podobne zajęcia odbywają się w naszej szkole kilka razy w roku – zawsze pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”.

Uczniowie klasy pierwszej włączyli się to akcji "Marzycielka Poczta". 

Marzycielska Poczta to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać. Każdy wybrał dziecko do którego zaadresował wykonaną przez siebie kartkę świąteczną z życzeniami. Pomocnik pani Moniki wrzucił nasze listy do skrzynki pocztowej. Cieszymy się bardzo, ze możemy sprawić radość innym dzieciom.  

W sobotę Mniejszość Niemiecka z Januszkowic spotkała się w Centrum Edukacji i Kultury na tradycyjnym spotkaniu bożonarodzeniowym. W świątecznej atmosferze goście mieli okazję spędzić razem kilka miłych chwil. Spotkanie uświetnił występ uczniów klasy drugiej naszej szkoły, w trakcie którego dzieci zaśpiewały i zagrały gościom piękne pastorałki w języku polskim i niemieckim. Do wspólnego kolędowania zaprosiliśmy również panią Beatę Płonkę z Filii Biblioteki Publicznej w Żyrowej.

Klasa 1 przystąpiła do programu Uniwersytet Dzieci. Dzieci realizują projekt "Akademia leśna. jak tropić ślady w przyrodzie?"
Celem Akademii Leśnej jest wzbogacenie wiedzy dzieci o lesie jako ekosystemie o szczególnym znaczeniu dla roślin, zwierząt i ludzi. Podczas zajęć uczniowie będą uczestniczyć w wielu badawczych aktywnościach, które wzmocnią ich naturalną ciekawość, rozwiną umiejętność krytycznego myślenia, a także wzmocnią kompetencje społeczne.
Realizacja treści zawartych w projekcie to doskonała okazja do prowadzenia ciekawych, aktywnych lekcji zarówno w szkole, jak i w terenie.